23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på RetailNews
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Ingstrup Mejeri har fundet sin niche

Arla trak sig, men fem investorer trådte til. Nu fire år efter er underskud vendt til overskud og medarbejderstaben fordoblet.
Annonce

Der skulle nye kræfter og en ny forretningsplan til for at vende den negative udvikling i det 120 år gamle Ingstrup Mejeri. Og i perioden fra 2009-2012 har det lille nordjyske mejeri leveret så flotte resultater, at virksomheden er at finde på Børsens Gazelle-liste i år. Det skriver DR Nordjylland.

Annonce

Og hvad er opskriften så på den succes?

- Der har vi været ude og finde et område af markedet, hvor folk er villige til at betale en højere kilopris for osten, så vi kan få en pris, der gør, at vi kan få et overskud, siger administrerende direktør Hans Smith Andersen til DR.

Annonce

På blot fire år er antallet af medarbejdere fordoblet fra fem til ti, og sidste år landede mejeriet et resultatet på 1,2 millioner kroner. I 2013 forventer Hans Smith Nielsen et resultatet i underkanten af to millioner kroner.

Annonce

Ingstrup Mejeri hører til blandt landets mindste ostemejerier og produktionen er koncentreret til den gode traditionelle Danbo, smør af friskkærnet fløde, hvidløgsflødeost og et udvalg af andre historiske ostetyper.

Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|instance-web04